Акти цивільного стану українців, що відбулися на ТОТ, пропонується реєструвати за законами України без звернення до суду

Дата: 25.02.2023 17:00

Кабмін підтримав законодавчу ініціативу Мін’юсту та Мінреінтеграції, якою пропонується запровадити позасудову (адміністративну) процедуру державної реєстрації актів цивільного стану, що відбулися на тимчасово окупованих територіях.

▪️Тобто народження, шлюб, розлучення чи смерть на ТОТ можна буде зареєструвати без звернення до суду.

▪️Ініціатором внесення на розгляд проєкту акта на засіданні Уряду виступило Міністерство юстиції як орган, що безпосередньо впроваджуватиме зміни. Це має замінити судову процедуру, яка існує з 2016 року.

▪️Також законопроєкт містить низку норм, які в цілому спрощують для громадян реєстрацію актів цивільного стану.

▪️Після схвалення законопроєкту парламентом українці зможуть звернутися до органів державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) із документами, виданими окупаційними адміністраціями або медичними закладами, розташованими на ТОТ, і отримати взамін українське свідоцтво.

▪️Це жодним чином не означатиме визнання правомірності тимчасової окупації й цілком відповідає міжнародним стандартам, сформульованим Міжнародним судом ООН та Європейським судом з прав людини.

▪️Цей крок є одним з елементів деокупації, адже після звільнення територій фактична реальність, де люди впродовж 9 років народжувались, одружувались, розлучались і помирали, має відповідати юридичній реальності в державних реєстрах.

❗️Додамо, що проведення державної реєстрації буде можливим як в органах юстиції в Україні, так і в закордонних дипломатичних установах.