Троїцька селищна військова адміністрація
Луганська область, Сватівський район

Головне управління ДПС у Луганській області інформує

Дата: 22.01.2021 10:46
Кількість переглядів: 946

Прийнято Закон щодо лібералізації застосування РРО

 

Верховною Радою України «Голос України» оприлюднено важливі закони для підтримки бізнесу під час карантину. Серед них – Закон України № 1017-IX від 01.12.2020 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій» (далі – Закон).

Серед головних новацій – зміна лімітів платників єдиного податку. Відтепер вони прив’язані до мінімальної заробітної плати: для першої групи платників – 167 розмірів, для другої групи – 834 розмірів, для третьої групи – 1167 розмірів. Ліміт не використання РРО прив’язаний до 220 мінімальних заробітних плат станом на 1 січня звітного року.

Згідно з цим  Законом, з 1 січня 2021 року передбачається обов’язкове застосування РРО для лікарських та медичних засобів, складної побутової техніки та ювелірних виробів.

Також важливим є й перенесення на 01.01.2022 термінів обов’язкового застосування РРО для всіх платників другої-четвертої групи. А обов’язкове застосування РРО для інших ризикових видів діяльності, а це – реалізація товарів у мережі Інтернет, текстилю, автозапчастини та вживаних товарів, діяльність ресторанів, готелів, та туристичних агентств, переноситься на 01.02.2022 року.

Зміни торкнулися й штрафних санкцій.  Йдеться про лібералізацію штрафних санкції – прибрано штраф за невідповідність готівки в касі, штраф за неподання звітності з використання програмного РРО, штраф за попереднє програмування товарів (крім підакцизних) та штраф за не створення контрольної стрічки на програмному РРО та скасування механізму компенсації частини штрафних санкцій покупцю .

Надання дистанційної послуги (з оплатою виключно в безготівковій формі) може здійснюватися без застосування РРО.

 

      Головне управління ДПС у Луганській області
 

Забезпечення якісного інформування як споживачів так і користувачів РРО щодо порядку введення нових норм застосування РРО.

 

1. Чек може бути не тільки паперовим, а й електронним (відображається на екрані, у тому числі у вигляді QR-коду).

2. Закон України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» з урахуванням змін, внесених Законом № 128 (далі – новий закон про РРО), поширюється не на всі розрахунки в «готівковій або/та безготівковій формі».

3. Не потрібно застосовувати РРО, якщо клієнт у касі банку вносить готівку для подальшого її зарахування на поточний рахунок продавця.

4.Застосування РРО платниками податків єдиного податку першої-четвертої групи.

5. Не потрібно застосовувати РРО, якщо клієнти розраховуються з продавцями виключно у безготівковій формі без застосування платіжних карток і перераховують їм кошти на поточний рахунок банківським переказом.

6. Гаджети як альтернатива касовим апаратам.

7. Держава пропонує безкоштовне повнофункціональне рішення для мікробізнесу.

8. Правила використання новітніх РРО:

- швидка та зручна реєстрація через Електронний кабінет;

- можливість використовувати офлайн;

- відсутність необхідності застосування книги обліку розрахункових операцій;

- використання на різних гаджетах;

- електронні чеки замість паперових.

9. Переваги нового закону про РРО:

- зменшення витрат на купівлю РРО;

- власник бізнесу контролює здійснення розрахунків;

- РРО будуть доступніші для користувачів;

- детінізація бізнесу.

    

 

 Головне управління ДПС у Луганській області
 

МІФ № 1 - РРО – ЦЕ НАДТО СКЛАДНО І ОБТЯЖЛИВО ДЛЯ МАЛОГО БІЗНЕСУ, ОСОБЛИВО ДЛЯ ФОПІВ-СПРОЩЕНЦІВ. НАЯВНІСТЬ РРО ПОТРЕБУЄ НАЙМУ БУХГАЛТЕРА

 

ПРАВДА: На сьогодні РРО використовують 82 тисячі ФОПів, з них 28 тисяч перебувають на спрощеній системі оподаткування, в тому числі 10 тисяч – на ІІ-й групі єдиного податку. Щонайменше 5 тисяч ФОПів-«єдинників» з числа тих, хто використовує РРО, не мають найманих працівників. При цьому саме cеред тих ФОПів, що використовують РРО найменший відсоток тих, хто припинив свою діяльність (не більше 3,5%).

РРО не створює жодних проблем для реального ФОПа, що працює у легальному полі, оскільки такий ФОП все одно веде облік своїх продажів для власних потреб. РРО дозволяє робити це навіть простіше. Небезпеку РРО створює лише для тих ФОПів, що ведуть свою діяльність у «тіні», або взагалі виступають прикриттям для великого бізнесу, оскільки радикально підвищує для них ризики продажу товарів без декларування реального доходу.

Однак у порівнянні з «залізним» РРО, програмне РРО є ще простішим в роботі. Відеоурок щодо реєстрації програмного РРО:

https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/video-lessons/6842.html

 

 

        МІФ № 2 -РРО ПОВИННІ ЗАСТОСУВАТИ ПЛАТНИКИ ЄДИНОГО ПОДАТКУ 1 ГРУПИ

 

ПРАВДА: РРО не буде застосовуватися платниками єдиного податку 1 групи. Перша група це роздрібний продаж на ринках або діяльність з надання побутових послуг населенню (послуги ремонту або послуг перукарень, продаж текстильних виробів і т. д.). Ліміт для платників єдиного податку 1 групи - 1 млн грн. - ст. 296.10 НК України.

 

МІФ № 3 ПЛАТНИК ЄДИНОГО ПОДАТКУ ПОВИНЕН ВЕСТИ ПЕРВИННУ ДОКУМЕНТАЦІЮ ОБЛІКУ ТОВАРІВ – П. 11, 12 СТАТТІ 3 ЗУ ПРО РРО

 

ПРАВДА: Не потрібно вести первинну документацію платникам єдиного податку, крім тих, хто здійснює продаж складної побутової техніки, лікарських засобів і ювелірних виробів - абзац 3 пункт 12 статті ЗУ про РРО.

п. 11 ст. 3 - Для виконання вимог достатньо лише при продажу товару вказати ціну та кількість без необхідності програмувати або іншим спосіб вводити первинну документацію обліку товару.

 

МІФ № 4 СКАСУВАННЯ КНИГИ ОБЛІКУ ДОХОДІВ ОЗНАЧАЄ ПРАВО ПОДАТКОВОЇ ЗДІЙСНЮВАТИ ПЕРЕВІРКУ ПЕРВИННОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ

 

ПРАВДА: Скасування обов'язкового застосування книги обліку доходу не означає обов'язок платника єдиного податку вести первинну документацію. Платник веде облік доходів і витрат у вільній і зручною для нього формі, електронному або паперовому вигляді, що і буде достатньою інформацією для податкового органу - ст. 296.1 ПК України (вступить в силу з 1 січня 2021 г.). Державні органи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19 Конституції України). Якщо такого повноваження немає то скасування будь-чого не означає нічого.

 

 

МІФ № 5 ДЛЯ ПІДПРИЄМЦІ ВВЕДЕННЯ В РРО ВЕЛИКОЇ КІЛЬКОСТІ СХОЖИХ ПО РОДОВИМ ОЗНАКАМ ТОВАРІВ Є ОБТЯЖЛИВИМ ТА ПОТРЕБУЄ ЗНАЧНИХ ЗУСИЛЬ.

 

ПРАВДА: ДПС забезпечить можливість введення товарів до РРО за родовими ознаками (групами товарів) для полегшення процесу введення даних до РРО (наприклад, при продажу будівельних матеріалів, сувенірів, біжутерії і т. д.).

 

 

МІФ № 6 КОЖЕН ПІДПРИЄМЕЦЬ ПОВИНЕН МАТИ ПРИНТЕР. ЦЕ Є ЗНАЧНИМ МАТЕРІАЛЬНИМ ОБТЯЖЕННЯМ ДЛЯ ПІДПРИЄМЦЯ.

 

ПРАВДА: У підприємця немає обов’язку придбавати принтер при застосуванні програмного РРО – пункт 2 статті 3 ЗУ про РРО. Рішення про те, в якій формі (електронній чи паперовій) видавати чек приймає продавець.

 

МІФ № 7 КОЖЕН ПІДПРИЄМЕЦЬ ПОВИНЕН КУПИТИ «ЗАЛІЗНЕ» РРО.

ПРАВДА: Для виконання вимог Закону немає необхідності ставити «залізне» РРО та платити за його обслуговування або наймати додаткового працівника. У Законі прямо передбачено -програмне РРО надається податковою службою всім платникам БЕЗКОШТОВНО. Необхідно завантажити програму на свій смартфон - абз. 35 ст. 2 Закону України про РРО.

 

 

МІФ № 8 ВЕЛИКИЙ ОБЄМ ДАНИХ (ЧЕКІВ) ВІД ПРОГРАМНОГО РРО СЕРВЕР КОНТРОЛЮЮЧОГО ОРГАНУ НЕ ВИТРИМУЄ.

 

ПРАВДА: З моменту запровадження ПРРО (1.08.2020 р.) зареєстровано по Україні 49,9 тисяч ПРРО та 51 млн. створених ними фіскальних чеків (близько 15 млн. чеків щомісяця).

Жодних технічних проблем, пов’язаних із обсягами трафіку та зберігання інформації не відбувалося.
На сьогодні ДПС має достатній досвід створення та адміністрування великих баз даних загальнонаціонального масштабу і впевнено впорається з адмініструванням ПРРО.

 

 

 

 

МІФ № 9 ЯКЩО ПІДПРИЄМЕЦЬ ЗНАХОДИТЬСЯ  НЕ ЗА МІСЦЕМ  ЗДІЙСНЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ (ВІДПУСТКА) ВІН НЕ ЗМОЖЕ ЗАКРИТИ КАСУ (ДЕННИЙ ЗВІТ)

 

ПРАВДА: Програмний РРО працює в режимі онлайн. Це означає, що підприємець може закрити касу (подати денний звіт) незалежно від місця знаходження.

 

 

МІФ № 10 ТОРГІВЛЯ НА РИНКУ ПІДЛЯГАЄ ЗАСТСУВАННЯ  РРО З ОГЛЯДУ НА НЕВИЗНАЧЕНИЙ  СТАТУС РИНКУ І ОБЄКТІВ НА РИНКУ. 

 

ПРАВДА:Здійснення торгівлі на ринку підприємцем першої групи не підлягає застосуванню РРО.

Правила торгівлі на ринках затверджено Наказом Міністерством економіки №57-188-84-105 та є визначеними. Статус ринку надається за рішенням органу місцевого самоврядування. Таким чином, питання про статус може вирішити орган місцевого самоврядування.

Здійснювати продаж продукції на ринку підприємець може з прилавків (столів), транспортних засобів, причепів, візків, у контейнерах, кіосках, палатках тощо.

 

МІФ № 11 ОБОВЯЗКОВЕ ЗАСТОСУВАННЯ  РРО ДЛЯ СКЛАДНОЇ ПОБУТОВОЇ ТЕХНІКИ НЕ ПРИЗВЕЛО ДО ПОЗИТИВНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ.

 

 

ПРАВДА: За інформацією від ДПС збільшення надходжень від ПДВ за період 2017-2019 р. (з моменту введення РРО для техніки) становить 297%. Вивести галузь з тіні повністю не вдалось, але є потенціал, через штраф в 1 гривню, який діяв до 1 серпня.

 

 

МІФ № 12 ОБОВЯЗКОВЕ ЗАСТОСУВАННЯ РРО ПРИ ПРОДАЖУ ЛІКАРСЬКИХ/МЕДИЧНИХ ЗАСОБІВ ПРИЗВЕЛО ДО ЗАКРИТТЯ АПТЕК.

 

ПРАВДА: Інформація щодо закриття аптек, внаслідок прийняття правил РРО при продажу лікарських/медичних засобів, не відповідає дійсності. Кількість відкритих/закритих аптек знаходиться на одному рівні до моменту і після введення РРО. Саном на 01.09.2020 р. різниця між кількістю аптек до введення РРО (з 2018р.) та після зменшилась на 495 аптек. Зменшення викликане виключно ситуацією на ринку. Наявності попиту та пропозиції. Для прикладу,  в порівнянні з іншими європейськими країнами та найближчими сусідами навантаження на одну аптеку є одним з найнижчих та становить до 2000 осіб. Зокрема, в Польщі – 2800, в Угорщині – 4300, в Словаччині – 2700.

 

МІФ № 13 ПРИ ПРОВЕДЕННІ ПРОГРАМУВАННЯ  РРО ОБОВЯЗКОВОГО НЕОХІДНО ВНОСИТИ УКТ ЗЕД ДЛЯ ВСІХ ТОВАРІВ.

 

ПРАВДА: Пункт 11 статті 3 ЗУ про РРО передбачає, що обов’язково вносити УКТ ЗЕД передбачена лише для підакцизної групи товарів.

 

МІФ № 14 РИЗИКОВІ ВИДИ НЕ ОБГРУНТОВАНІ

 

ПРАВДА: Вони обґрунтовані високою прибутковістю предметів торгівлі (побутова техніка), їх небезпекою при неконтрольованому обігу (ліки) та масовістю (вироби з текстилю). При цьому тіньовий обіг таких товарів створює нечесну конкуренцію для легального бізнесу, який створює робочі місця та сплачує податки.

Фактично сьогодні мова йде не про захист бізнесу від контролюючих органів, а про захист легального бізнесу від нечесної конкуренції з боку «тіньовіків».

Зазначені ризикові види діяльності, для яких обов’язок застосування РРО з 01.01.2021, визначено з огляду на те, що вони перебувають повністю в «тіні». За наявності пропозицій, перелік видів ризикових  може бути розширено.
Фото без опису


 

 

 

ПАМЯТКА ПІДПРИЄМЦЯМ ПЛАТНИКАМ ЄДИНОГО ПОДАТКУ

 

 

Фото без опису 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь