Гіпертонічна хвороба
Гіпертонічна хвороба – це хронічне захворювання, основним проявом якого є підвищення артеріального тиску (тиску крові в артеріях).Причини АГ
Визначальні фактори ризику:
стать (частіше страждають жінки);
вік (більше 50 років);
рівень загального холестерину.
Ризик зростає, якщо пацієнт веде малорухливий спосіб життя, має ожиріння, ранній початок серцево-судинних захворювань у членів родини, доклінічні прояви атеросклерозу, знижену функцію нирок тощо.
У осіб, які мають найближчих родичів до 55 років з артеріальною гіпертензією, ризик розвитку гіпертонічної хвороби збільшується учетверо.Симптоми АГ:
підвищений тиск (140/90);
головний біль (найчастіше — в потиличній чи тім’яній частині);
періодичний шум у вухах, потемніння в очах та запаморочення;
біль у ділянці серця;
прискорене серцебиття (понад 90 разів на хвилину) у спокійному стані;
відчуття задухи.
У більшості випадків початок артеріальної гіпертензії лишається непоміченим. Якщо артеріальний тиск підвищується поступово, то на головні болі, запаморочення зазвичай не зважають.Ще гірше, коли вже на кардіограмі виявляються зміни у вигляді гіпертрофії лівого шлуночка чи окуліст фіксує зміну судин очного дна. Це означає, що підвищений АТ уже встиг завдати шкоди серцю і судинам і починати лікувати його слід було ще рік тому.
Гіпертонічний криз
Коли артеріальний тиск підвищується різко, це не може залишитися непоміченим. Якщо починає сильно боліти голова, миготять «мушки» перед очима, дзвенить (гуде, шипить) у вухах, нудить і блювота не приносить полегшення — це може бути ознакою гіпертонічного кризу.Запобігти артеріальній гіпертензії допоможуть здорове харчування і спосіб життя загалом:
підтримуйте нормальну масу тіла;
відмовтесь від куріння;
обмежуйте кількість спожитого алкоголю, а краще взагалі не вживайте спиртного;
регулярно займайтеся фізичними вправами (не менше 30-40 хв 3-4 рази на тиждень);
обмежуйте споживання солі (до 5 г на добу для дорослої людини — трохи менше чайної ложки;
уникайте стресів (чудовою профілактикою впливу стресів на організм є легкий біг, плавання, йога, прогулянка на природі);
вживайте продукти, багаті на калій (крупи, бобові, фрукти, овочі, зелень).
Щоб не пропустити початок артеріальної гіпертензії, необхідно уважніше ставитися до свого здоров’я і вимірювати артеріальний тиск не рідше двох разів на місяць усім людям після 50 років.