КНП "Троїцьке ТМО" інформує: 3 листопада - День єдиного здоров’я,
3 листопада відзначається щорічний День єдиного здоров’я, ініційований Комісією One Health у 2016 році.
Єдине здоров’я (One Health) — це спільний, багатосекторальний та трансдисциплінарний підхід, що працює на місцевому, регіональному, національному та глобальному рівнях з метою досягнення оптимальних результатів щодо здоров’я, визнаючи взаємозв’язок між людьми, тваринами, рослинами та їхнім спільним місцем “проживання”.
Функціонує також велика європейська програма One Health EJP науково-дослідні установи, університети та лабораторії, які виконують дослідження у сфері «Єдиного здоров’я» з метою впливу на формування політики ЄС в цій сфері.
Відповідно до завдань Стратегії забезпечення біологічної безпеки та
біологічного захисту за принципом “єдине здоров’я” на період до 2025 року,
яка схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 листопада
2019 р. № 1416-р, Україна взяла на себе зобов’язання щодо охорони життя і
здоров’я людей та тварин, запобігання поширенню на територію держави небезпечних інфекційних захворювань, вчасного реагування на спалахи небезпечних інфекційних хвороб.
Підхід “єдине здоров’я” може допомогти усунути багато видів загроз для охорони громадського здоров’я, включаючи зоонозні захворювання, стійкість до антибіотиків, трансмісивні захворювання,
До найпоширеніших проблем єдиного здоров’я належать зоонозні захворювання, забуті тропічні хвороби, трансмісивні хвороби, стійкість до протимікробних препаратів, безпека харчових продуктів та продовольча безпека, забруднення довкілля, зміна клімату та інші загрози.
Так, стійкі до протимікробних препаратів мікроби можуть швидко поширюватися у спільнотах, харчових продуктах, медичних закладах та довкіллі (ґрунті, воді), що ускладнює лікування деяких інфекцій у тварин та людей.
Також зростає кількість трансмісивних захворювань у зв’язку з підвищенням температури та розширенням ареалів комарів та кліщів.
А хвороби сільськогосподарських тварин можуть поставити під загрозу постачання, засоби існування та економіку. Крім того, забруднення води, що використовується для пиття, відпочинку й т. д., може призвести до захворювання людей та тварин.
Підхід “єдине здоров’я” може:
- запобігти спалахам зоонозних захворювань серед тварин і людей;
- підвищити безпеку харчових продуктів;
- зменшити випадки інфекційних захворювань, стійких до протимікробних препаратів, та покращити здоров’я людей і тварин;
- захистити глобальну безпеку у галузі охорони здоров’я;
- захистити та зберегти біорізноманіття.
Що кожен може зробити, щоб захистити себе та свою родину від зоонозних захворювань?
Тримайте руки в чистоті. Миття рук одразу після спілкування з тваринами, навіть якщо ви не торкалися їх. Це один з найважливіших кроків, які ви можете зробити, щоб не захворіти та не передати мікроби іншим. Тут ЦГЗ пояснював
Знайте про способи безпечного поводження з харчовими продуктами.
Пам’ятайте про зоонозні захворювання як вдома, так і за межами будинку (наприклад, у контактних зоопарках), у дитячих садках або школах, а також під час подорожей.
Отже, за останні десятиліття стає дедалі очевиднішим, що основні причини виникнення більшості нових зоонозних інфекційних захворювань пов’язані з діяльністю людини, включаючи зміни в екосистемах, інтенсифікацію сільського господарства, урбанізацію, збільшення обсягів міжнародних подорожей та торгівлі. Принцип “єдине здоров’я” необхідний для розуміння природи кожного зоонозного захворювання, що виникає, щоб провести оцінку ризику й розробити плани реагування та контролю.