КНП «Троїцький ЦПМСД» інформує
31 серпня Міжнародний день поінформованості про передозування вперше був відзначений у 2001 році. Ініціаторами цього дня стали міжнародні організації, які борються з наркоманією. Метою було привернути увагу суспільства до масштабів проблеми передозувань та закликати до спільних дій.Головна мета – інформувати людей про ризики, пов’язані з вживанням наркотиків, та про те, як запобігти передозуванню.При передозуванні потерпілий може померти або отримати ушкодження головного мозку та/або центральної нервової систем через нестачу кисню. Крім того, в результаті передозування розвиваються легеневі та серцево-судинні захворювання.
Стан передозування опіоїдів можна встановити при поєднанні трьох ознак і симптомів, що називаються «тріадою передозування опіоїдів».
Симптомами цієї тріади є точкові зіниці, втрата свідомості та пригнічення дихання.
Смерті в результаті передозування опіоїдами можна запобігти шляхом підтримки життєво важливих функцій (в першу чергу дихання) і своєчасного введення антагоніста опіоїдів – налоксону.
Передозування виникає при прийомі занадто великої дози наркотику, що порушує роботу найважливіших внутрішніх органів: головного мозку, печінки , серця, легень і нирок. При передозуванні може відбутися зупинка серця і подиху, утрата свідомості. Кожне з цих ускладнень може привести до смерті. Ризик передозування існує як для споживачів «зі стажем», так і для новачків.
Є цілий ряд факторів, що підвищують ризик виникнення передозування і можуть бути не пов’язані безпосередньо з наркотиком:
проблеми зі здоров’ям;
депресія;
низька самооцінка;
відсутність даху над головою;
проблеми з законом;
нестача шприців.
Опіати й алкоголь – смертельно небезпечна комбінація. Чим більше алкоголю в організмі, тим менше потрібно опіатів для виникнення передозування
Змішування наркотиків – найчастіша причина смерті при передозуванні. Мова йде як про введення “коктейлю” з кількох наркотичних речовин (в одному шприці), так і про одночасне вживання різних препаратів (опіатів, димедролу, барбітуратів, алкоголю й ін.). Наркотики взаємодіють один з одним і підсилюють токсичний вплив на організм.Передозування може викликати:
зупинку подиху;
зупинку серця;
повну утрату свідомості»
смерть.
Ознаки передозування (вживання) депресантами (опіати):
уповільнений поверхневий подих;
падіння кров’яного тиску;
ослаблення пульсу;
зменшення частоти серцебиття;
звуження зіниць (крапкові зіниці);
посиніння губ і кінчиків пальців;
блідість і сухість шкіри;
виражене розслаблення мускулатури (зовні виявляється в сповільненості рухів, підгинанні коленей, заціпенінні, людина надовго застигає у визначеній позі – характерна поза навприсідки;
порушення свідомості (від стану сонливості до повної відсутності свідомості);
нудота, блювота;
порушення мови (невиразна вимова).
Якщо ви помітили ознаки передозування в людини, що знаходиться поруч з вами – допоможіть їй! Кілька простих дій можуть врятувати людині життя!
Викличте екстрену допомогу самі або попросіть це зробити друзів, перехожих або сусідів. У більшості випадків при передозуванні потрібна кваліфікована допомога, а іноді і фахова освіта. Тому екстрену допомогу варто викликати обов’язково.