Троїцька селищна військова адміністрація
Луганська область, Сватівський район

ТИСЯЧОЛІТНІЙ СПАДОК УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ

Дата: 25.07.2023 10:30
Кількість переглядів: 120

Фото без опису

28 липня Україна відзначає День Української Державності, встановлений Указом Президента України від 24 серпня 2021 року № 423 з метою утвердження понад тисячолітніх традицій українського державотворення.

Історія українського державотворення сягає своїми витоками Руської середньовічної держави, центром якої був Київ. Прийняття князем Київським Володимиром у 988 році християнства стало для України цивілізаційним вибором. Християнство сприяло піднесенню культури, освіти, дало поштовх розвитку кириличної писемності.

Саме у день вшанування пам’яті видатного державотворця Київського князя Володимира Великого та у День Хрещення Київської Руси–України встановлено День Української Державності. Наразі цей день вшановуємо 28 липня, але уже наступного року з огляду на перехід Православної Церкви України і Української Греко-Католицької церкви на новий стиль календаря, свято перенесено на 15 липня. Відповідний законопроект внесений Президентом України, Верховна Рада підтримала 14 липня 2023 року. В основі концепції державних заходів до цієї дати – тяглість і спадкоємність державотворчих традицій України від Русі до сьогодення.

День Української Державності в Україні нагадує нам про тисячолітню історію державотворення нашої країни. У це свято ми вшановуємо всі етапи нашого державотворення – від Русі до сьогодення, і всіх, хто доклав зусиль, щоб Україна існувала як незалежна, демократична держава.

Державність є уособленням шляху нації до власної держави. Ядром державності є воля до самовизначення, історичний досвід народу, його менталітет і правові традиції. А держава – це спосіб забезпечення і запорука цілісного існування нації.

Тож ми пропонуємо здобувачам освіти, педагогічному колективу та усім гостям сайту згадати і пройти разом усі етапи нашого державотворення, після чого перевірити себе і пройти вікторину за наданими матеріалами УІНП та ДОМАНУМ.

Фото без опису

Держава і державність нероздільні як дерево і коріння. Без історичного коріння держава не може існувати. Історія дає суспільству усвідомлення зв’язку поколінь та конструювання спільного шляху.

Історія українського державотворення сягає своїми витоками Руської середньовічної держави, центром якої був Київ. Саме Русь заклала фундамент державницьких традицій українців. Звідси родом герб, грошова одиниця, а, головне, Київ як політичний і культурний центр України.

Тризуб є нашим давнім символом. Сьогодні наше суспільство об’єднує той же знак, що об’єднував і Русь. Ми є спадкоємцями Русі, Тризуба Володимира Великого. Князь Володимир Великий – уособлення розбудови Русі. Прийняття у 988 році християнства стало для України цивілізаційним вибором. Русь підтримувала політичні, економічні та культурні зв’язки з більшістю європейських держав того часу.

 

Фото без опису

Традиції Русі у розбудові загальноєвропейського культурно-релігійного простору продовжили, зокрема, Галицько-Волинське князівство, Українська козацька держава, Українська Народна Республіка, Західноукраїнська Народна Республіка, Українська Держава гетьмана Павла Скоропадського, Карпатська Україна та сучасна незалежна Україна.

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

День Української Державності нероздільно пов’язаний із розвитком війська та військовими традиціями. Захисники нашої державності є нащадками воїнів русичів, козаків, січових стрільців, вояків УПА. Сучасні Збройні Сили України, стримуючи агресора – Російську Федерацію, захищаючи суверенітет і незалежність Української держави, доводять, що українці – народ-військо. Впродовж тривалої історії українці не полишали боротьби за свободу та здобуття державності. Першу в ХХ столітті незалежність Україна проголосила 22 січня 1918 року. Актом 24 серпня 1991 року відновила її.

Кілька разів у ХХ столітті Україна здобувала суверенітет і втрачала його через внутрішні незгоди під час зовнішньої агресії. Національна єдність – обов’язкова умова збереження державності.

Знання історії нашого державотворення в усій тяглості є потужною силою проти маніпуляцій історичними фактами в умовах інформаційної війни РФ проти України.

Реальна історія спростовує фейки російської пропаганди, буцімто українці та росіяни – єдиний народ, а Україна – штучна нежиттєздатна держава. Тому нинішня війна – це не лише боротьба за майбутнє нашої держави, а й за її минуле, національну незалежність та ідентичність.

 

Пропонуємо познайомитись з корисними тематичними матеріалами і пройти вікторину.

Корисні тематичні посилання Українського інституту національної пам’яті:

Відео “Історія України за 15 хвилин” https://www.youtube.com/watch?v=ITw2Lk93qrY

 

Відео “ІстФакт. “Історія Тризубу” https://www.youtube.com/watch?v=m3n70kgNIgw

Виставка «Творці української державності: до 30-річчя заснування УГС» https://uinp.gov.ua/vystavkovi-proekty/vystavka-tvorci-ukrayinskoyi-derzhavnosti-do30-richchya-zasnuvannya-ugs

 

Виставка «Символ твоєї свободи. 100 років Державного герба України» https://uinp.gov.ua/vystavkovi-proekty/vystavka-symvol-tvoyeyi-svobody-100-rokivderzhavnogo-gerba-ukrayiny

 

Виставка «Воїни. Історія українського війська» https://uinp.gov.ua/vystavkovi-proekty/vystavka-voyiny-istoriya-ukrayinskogo-viyska

 

Виставка «Кожен із нас – воїн» https://uinp.gov.ua/vystavkovi-proekty/vystavka-kozhen-iz-nas-voyin

 

Інфографіка “Тисячолітній спадок Української державності” Інфографіка – Google Диск “НАШ ГЕРБ. Українські символи від княжих часів до сьогодення” https://rodovid.net/product/233/nash-herb-ukrayinski-symvoly-vid-kniazhykh-chasivdo-sohodennia-pdf-fajjl/

 

Інфографіка “Чому українці та росіяни історично – не «братні народи»” https://uinp.gov.ua/informaciyni-materialy/rosiysko-ukrayinska-viyna-istorychnyykontekst/chomu-ukrayinci-ta-rosiyany-istorychno-ne-bratni-narody-infografika

 

Корисні тематичні посилання Донецької обласної Малої академії наук учнівської молоді:

У 2022 році в межах проєкту #ДОНЕЧЧАНИ_ДЕРЖАВОТВОРЦІ, що був ініційований Донецькою обласною державною адміністрацією, було розроблено вебвітрину з матеріалами про місце та роль нашого регіону в тисячолітньому процесі українського державотворення: https://sites.google.com/view/historylab/28-07-2022

 

Онлайн-вікторина до матеріалів проєкту: https://learningapps.org/watch?v=px4mc85dc22

 

У 2023 році підготовлено відеолекції, які пропонуються вашій увазі:

Частина І: https://youtu.be/pVUpB-75Xs4 (розповідається про Володимира Великого як полководця, а саме про військові походи, озброєння його дружини, систему оборонних прикордонних укріплень кінця Х - початку ХІст.)

Частина ІІ: https://youtu.be/2EvqCqgIssM (розповідається про Володимира Великого як реформатора, а саме про його спроби зміцнити владу та забезпечити духовну єдність держави за допомогою релігії - спочатку язичництва, потім – християнства).

 

Презентації до відеолекції:

https://drive.google.com/drive/folders/1ezDeQ4aHKJbzZEz3CrX95-p5S6U6x0r9?usp=sharing

 

Також увазі дітей пропонуємо ознайомитись з матеріалами інтерактивної книги до Дня Державності, а головне - з уявними сторінками в соціальних мережах головних українських державотворців, таких як княгиня Ольга, Володимир Великий, Ярослав Мудрий та багато інших, а наприкінці ще й пограти самому або з друзями, намагаючись впізнати українську історичну постать за висловлюваннями та сучасним портретом. Це дуже захопливо та цікаво! Тож, вирушай у приголомшливу подорож старих нових знайомств за покликанням:

https://read.bookcreator.com/jYgbFUv4iYYwMYT8YqM3uOhhKDb2/QXvXOP7-TyaNDi_SYfeHCw/oNj3J-xLSjWKqCat4faF1A


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь