Випалювання сухої трави: від адмінштрафу до в’язниці
З приходом тепла в Україні розпочався пожежонебезпечний період, коли наслідками необережного поводження з вогнем чи умисного підпалу сухої трави можуть бути знищені гектари природних екосистем. Разом з тим у вогні гине і багато степових мешканців – тварин, птахів і комах. Особливо страждають від полум’я плазуни, земноводні, звірі (здебільшого новонароджені зайці й їжаки), корисні комахи та черв’яки, які знищують шкідників й беруть участь у ґрунтоутворенні. Однак, на жаль, для більшості паліїв цей аргумент не є вагомим, тому щовесни підпали сухостою трапляються дедалі частіше. Людям варто задуматися й про свою власну безпеку та цілісність їх житлових будинків і господарств, адже нерідко полум’я із сухостою перекидається на подвір’я та господарчі споруди, а самі палії стають жертвами власного недбальства та безвідповідальності.
Держава щороку проводить заходи щодо попередження степових та лісових пожеж, а також збільшує міру покарання за ненавмисне та умисне знищення рослинності, порушення пожежної безпеки в лісах, самовільне випалювання сухостою, випалювання рослинності на територіях заповідних зон, за забруднення повітря.
В Україні складається загрозлива ситуація зі зростанням кількості пожеж і площ їх поширення, особливо в природних екосистемах, лісах, сільськогосподарських угіддях через масові порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки.
17 березня 2021 року вступив в силу новий Закон України про посилення відповідальності за спалювання сухої трави, поживних залишків, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах та поза їх межами.
За знищення або пошкодження рослинності зловмиснику загрожує штраф розміром від 3060 до 6120 гривень, а для посадових осіб — від 15 300 до 21 420 гривень. За ті самі дії, вчинені на території заповідників, паліям загрожуватиме штраф у розмірі від 6120 до 12 240 гривень.
За спалювання відходів і залишків сухої рослинності за статтею 82 КУпАП штраф:
- для громадян — від 340 до 1360 гривень;
- для посадових осіб — від 850 до 1700 гривень.
За підпал з тяжкими наслідками для природи правопорушнику може загрожувати 5 років в'язниці!
Під час ПОЖЕЖОНЕБЕЗПЕЧНОГО ПЕРІОДУ потрібно дотримуватися таких правил:
- не розводити відкритий вогонь біля лісової зони, в полях;
- не залишати недопалки та сірники на сухій трав’янистій підстилці;
- категорично заборонено випалювати сміття та рослинні залишки;
- організовуйте протипожежні розриви між очеретом та садовими ділянками
- не організовуйте складання легкозаймистих матеріалів поблизу очерету;
- очищайте місце, призначене для вогнища, від сухої трави, листя, гілля та не розводьте багаття у безпосередній близькості до будинків чи господарських споруд;
- не залишайте без нагляду розпалені багаття та не дозволяйте дітям розводити вогнища;
- при сильних поривах вітру не розпалюйте вогнище;
- залишаючи місце відпочинку, обов’язково загасіть вогнище водою чи піском до повного припинення горіння або тління;
- проводьте роз’яснювальні бесіди з дітьми щодо дотримання правил пожежної безпеки.
Шановні мешканці громади, будьте обережні з вогнем, бережіть природу та дбайте про навколишнє середовище!