Увага! Вимоги безпеки під час проведення весняно-польових робіт.
Шановні керівники сільськогосподарських підприємствта та фермерських господарств!
З початком проведення весняно-польових робіт в агропромисловому комплексі значно зростають обсяги та інтенсивність виконання відповідних технологічних операцій, пов’язаних із посівною компанією. Зокрема, зростає кількість осіб, що беруть участь у виробництві, у тому числі за рахунок тимчасово залучених, збільшується кількість задіяної техніки, тривалість сільськогосподарських робіт протягом доби тощо. Цей травмонебезпечний період у сільськогосподарському виробництві зумовлений максимальним напруженням, перенасиченістю праці, що призводить до помилкових дій, нехтування безпекою та відсутністю належного контролю за безпечним виконанням робіт збоку інженерно-технічного персоналу.
Тому керівникам сільськогосподарських підприємств, головам фермерських господарств, інженерам з охорони праці необхідно організувати роботу відповідно до Правил з охорони праці в сільськогосподарському виробництві, а саме:
- організувати навчання працюючих безпечним методам роботи;
- провести інструктаж з охорони праці з усіма працівниками, зайнятими на виробничих процесах;
- забезпечити працюючих спецодягом, засобами індивідуального захисту, аптечкою, питною водою та засобами пожежогасіння;
- відвести місце для відпочинку, споживання їжі та паління;
- не допускати до роботи осіб, які не пройшли медичний огляд;
- не допускати до роботи осіб хворих, перевтомлених, тих, які знаходяться в нетверезому стані, або тих, що не пройшли інструктаж з охорони праці;
- провести заходи щодо зміцнення трудової та виробничої дисципліни;
- для виконання технологічних процесів не допускати машини і обладнання, які мають технічні несправності;
- не допускати експлуатацію машин без передбачених конструкцією захисних огороджень на карданні, ланцюгові, пасові і зубчасті передачі;
- посівні агрегати необхідно обладнати двохсторонньою сигналізацією, не допускається одночасне обслуговування одним працівником двох або більше сівалок під час руху агрегату;
- завантаження сівалок і садильних машин посівним матеріалом та добривами здійснюється механізованим способом;
- заміняти, регулювати та очищати робочі органи машини дозволяється тільки при непрацюючому двигуні трактора, після того, як будуть опущені або встановлені на підставки робочі органи.
При застосуванні пестицидів та агрохімікатів необхідно обов’язково пересвідчитись, що в зоні роботи агрегату та на прилеглих полях не працюють люди, а в разі виконання в подальшому на цих ділянках агротехнічних операцій – витримувати карантинні строки, які встановлені на певний вид пестициду.
Разом з тим звертаємо особливу увагу роботодавців на заборону застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці. Також забороняється залучати неповнолітніх до нічних надурочних робіт і робіт у вихідні дні, підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.
Вище перелічені заходи не вимагають від керівників сільгосппідприємств значних фінансових, трудових та матеріальних витрат, у той же час сприятимуть збереженню життя і здоров’я працюючих, зменшенню матеріальних та моральних збитків.
Бажаємо Вам плідної та безпечної праці!
Є.М.Нікольчук, страховий експерт з охорони праці сектору страхових експертів з охорони праці Сватівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області